Aranyér, a várandós és megszült mamák életének „megkeserítője”
A kismamák közel felét úgy éri az aranyér okozta fájdalom, viszketés, duzzanat és esetenként a néhány csepp vérzés, mint „derült égből a villámcsapás”. Erről senki nem beszél, így amikor meglátja a WC papíron a vért, iszonyatosan megijed, arra gondolva, hogy a babával van valami baj.
Mi az aranyér és miért gyakori a kismamáknál?
Az aranyér a végbél külső és belső részén lévő erek visszeres átalakulása, köteges kitüremkedése, amit a véna falának meggyengülése okoz. Az aranyér elhelyezkedésétől függően lehet a végbél belső oldalán és külső, a végbél körül elhelyezkedő. Elhanyagolódás esetén be is gyulladhat!
Leggyakoribb okok:
A vénafal örökletes kötőszöveti gyengesége
Elhízás
Nehéz fizikai munka, erőlködés, cipelés
Fokozott sporttevékenység
Ülő, mozgásszegény életmód
Tartós egyhelyben állás
Rostban szegény étkezés
Kevés folyadékbevitel
Szorulás - Ilyenkor a fokozott hasprés miatt nő a vénákra nehezedő nyomás, ami túltágíthatja a vénákat
Tartós hasmenés
Nem megfelelő székelési szokások
Szoros, műszálas ruházat
Kezeletlen köhögés
Gyakran több ok is vonatkozhat rád.
Várandósoknál különösen gyakori az aranyeresség, ennek speciális okai:
A magzatot a méhben tartó hormon termelődése. Ez a progeszteron, ami egyidőben gyengíti a vénák falát, és így a végbél vénáinak erejét is.
A növekvő méhben fejlődő baba. A kicsi súlyának emelkedése miatt fokozott az erekre gyakorolt nyomás, ami pangást okoz, és ezzel fokozza az aranyeresség kockázatát is.
A várandós méh nyomja a beleket, a gátizmokat, de az alhasi visszereket is. A nyomás a végbélre is hat.
Szöveti fellazulás. Ezzel felkészül a szervezet a szülésre.
Vérbőség. Ez a baba táplálása miatt alakul ki. A tágult vénákban lassuló véráramlás, és a szülés miatti hosszabb véralvadási idő fokozza a vérrögösödés kockázatát.
Várandósoknál a hormonváltozások miatti vízvisszatartás, az ödéma gyakoribb.
A gyakori vérszegénység miatti vaspótlás. Ez szorulást okozhat és az emiatti erőlködés fokozza az aranyeresség kialakulásának kockázatát.
Az aranyér tünetei:
Székelés közben fájdalmat érzel.
Duzzanatot, csomót tapasztalsz a végbél környékén.
Üléskor, de akár álláskor is fájdalmad van.
Végbélkörnyéked viszket.
Külső aranyered berepedhet, vérezhet, nagyon fájdalmassá válhat.
Véres, váladékos lehet a székleted, amit a WC papíron is megjelenhet.
Ha vért látsz, megijedsz, hogy a babátokkal van baj!
A cél az lenne, hogy elkerüld kialakulását, vagy ha már vannak panaszaid, akkor ne fokozódjon, gyulladjon be az aranyered. Az elhanyagolódott aranyér akár a természetes szülés gátja is lehet. A gyermekágyas időszakban pedig a szoptatási testhelyzet felvételét nehezítheti, de akár anyatejed mennyiségét is negatívan befolyásolhatja a fájdalom és a diszkomfort érzés miatt.
Olyan természetes módszerekkel, praktikákkal ismertetlek meg, melyek nem befolyásolják, sőt segítik babád méhen belüli fejlődését, majd a baba megszületése után a tartós szoptatás megvalósulását is szolgálják. Életmódi, táplálkozási, higiénés, székelési tanácsokkal segítelek és abban is, hogy milyen módon hagyd el a rossz szokásaidat azért, hogy ne keserítse meg az aranyér a csodás várandós és szülés utáni napokat/heteket.
Ha már várandósan is van aranyered, az a szülés során rosszabbodhat, de a kitolási szak erős préselésétől ki is alakulhat.
Tudatos táplálkozási tanácsok
LMilyen ételeket egyél, ami megmozgatja a beleket és segíti az erőlködés, fájdalom nélküli székletürítést?
Legfontosabb a folyadék és rostban gazdag ételek fogyasztása!
Gyümölcsök:
Széklettömeg növelő hatásuk miatt kiemelten fontosak.
A bogyós és kismagvas gyümölcsök, az áfonya, eper, málna, a citrusfélék. (Ezek az anyatej ízét megváltoztathatják, amitől a picid idegenkedhet.) Az alma, az őszibarack, a kajszibarack, a szőlő, valamint a cseresznye, a szilva és az ananász, de a banán kiemelten ajánlott.
A belőlük minimális plusz cukortartalommal vagy anélkül készült lekvárok, turmixok is jó hatásúak.
A cukrozatlan aszalt gyümölcsök fogyasztása pl. aszalt szilva, nagyon hatékony.
Ne pucold le a gyümölcsök héját.
A gyümölcsöknek magas a cukortartalmuk, ezért ne cukrozd meg.
Magas vitamintartalmuk miatt is nagyon hasznosak. Magas C és A vitamin tartalmuk fokozza az érfalak rugalmasságát, csökkenti a gyulladást. Folsavban gazdagok, ami különösen előnyös a várandósság első hónapjaiban.
Zöldség- és főzelékfélék:
A hüvelyesek, a sötétzöld levelesek, a savanyú káposzta, a gyökérzöldségek, a paprika, a paradicsom, a brokkoli, a spárga, a padlizsán, a cukkini, a sütőtök, a salátafélék, az uborka stb. fogyasztása ajánlott.
Óvatosan, kis mennyiségben fogyaszd a K betűvel kezdődő pl. káposztaféléket, kukoricát, a babot, a lencsét.
Figyeld meg, hogy a zöldségek nem okoznak-e nálad kellemetlen puffadást. Akkor, ha szoptatsz, a babának is fájhat a hasa tőle. Abban az esetben, ha görcsöket okoz neki azt nyugtalansággal, sírással jelzi. Ilyenkor átmenetileg ne edd ezt a zöldségfélét.
Gazdagok rostban, vitaminokban és ásványi anyagokban. Többük nyersen is fogyasztható.
Tejtermékek:
A savanyított tejtermékek, pl. kefír, joghurt fogyasztása különösen jó hatású!
Zsírszegény tej, túró, közömbös illatú sajtok is előnyösek, mert gazdagok A és B vitaminokban, ami segíti a regenerálódást. Szoptatási időszak alatt tehéntejből ne igyál fél liternél többet, mert a babánál hasfájást, véres székletet okozhat. A nővényi eredetű tejre ez nem vonatkozik.
Gabonafélék és magvak:
Müzli, korpafélék, zab, lenmag, szezámmag, napraforgómag, búzacsíra nagyon hasznos.
A magok közül kiemelten jó hatású a mogyoró, a dió, a kesudió, a mandula, a pisztácia, stb.
Teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér, durum tészta és barna rizs javasolt.
Folyadékok:
Bő folyadékfogyasztás javasolt. A kevés folyadék besűríti a székletet, székrekedést, majd az erőlködés miatt aranyeret okozhat.
A szoptatási időszakban legfeljebb annyival igyál többet naponta a várandós időszakhoz viszonyítva, mint, amennyi az anyatejed mennyisége. Ne igyál 4-5 liter folyadékot, mert az nem, hogy növeli az anyatej mennyiségét, hanem csökkenti, mert elviszi a szervezeted „erejét” a sok folyadék kiválasztása.
Magyarországon általában megfelelő minőségű és ízű, hatóságilag engedélyezett a csapvíz, ezért döntően ezt fogyaszd. Amennyiben számodra nem megfelelő, igyál szénsavmentes ásványvizet.
Cukrozatlan, természetes, rostos, lehetőleg frissen facsart gyümölcsleveleket fogyassz! Ha hízásra hajlamos vagy, akkor vízzel higítsd.
Tea és kávé, beindítja és fokozza az emésztést, de ezekből napi 1-2-nél többet naponta ne fogyassz. A gyümölcs- és vöröstea fogyasztására nincs korlátozás. Gyógynövényekből készült teákat is ihatsz, de azt beszéld meg a védőnőddel.
Szénsavas üdítőket, kerüld, de a szénsavas vízből se igyál túl sokat. Energiaitalokat ne fogyassz!
Helyes táplálkozási szokások, melyek segíthetnek
Reggel, egy bögre meleg folyadékot fogyassz el.
Napi 5x egyél. Az ételek alapos megrágásával segítheted a lágy székletet.
A rostdús és a kevés cukortartalmú ételek megelőzik a bélrenyheséget.
Ne egyél egyszerre sokat.
Kerüld a hashajtó használatát, mert rendszeres szedésük lustává teszi a beleket.
Kerüld:
fehér kenyeret,
rizst,
tésztaféléket,
édességeket,
fekete teát,
szénsavas, alkoholos italokat,
zsíros, fűszeres, túl sós ételeket.
Az aranyér megelőzése a várandós, gyermekágyas időszakban és szoptatás alatt
Az oldaladon feküdj, aludj, mert így a baba kevésbé nyomja az alhas ereit.
Sétálj óránként pár percet, és ha lehet, mozogj aktívan.
Végezz gátizom tornát.
Kegel tornát, mert ezt, magad is megtanulhatod. Ez a torna előnyös, mert fokozza a medencefenék és végbél vérkeringését és erősíti is.
Ezek a gyakorlatok nem csak az aranyerességre nagyon jók, de vizelet- és széklettartási nehézségek esetén is. Megtanulására a legegyszerűbb módszer az, hogy a WC-n ülve pisilés közben meg, megállítod a vizelet ürülését. A Kegel torna során nem a hasad, a combod, a popsid szorítod, hanem a végbélnyílást, a hüvelyt és a húgycsövet húzod össze, megemeled, majd elengeded. Próbáld a vizeletcsorgást, ha tudod, akár 10 mp-ig visszatartani. Ezt a folyamatot ismételd, ahányszor csak tudod egy pisilés alkalmával.
Amikor ráérzel arra, hogyan kell hatékonyan végezni a gyakorlatot, akkor ezt bárhol megteheted és végezheted pisilés nélkül is, akár rövid formában. Ennek lényege, hogy gyorsan, pulzáló módon összehúzod és megemeled a medencefenék, a végbél és a hüvely területét, majd gyorsan ellazítod. Ez nem vesz igénybe sok időt, de jó, ha legalább tízszer elvégzed, majd pihensz egy kicsit. Egy ilyen gyakorlatsor 30 mp-től, kb 2-3 percig tarthat.
A Kegel tornát aranyérgyulladás, koraszülés veszély esetén ne alkalmazd!
Megfelelő székelési szokások kialakítása sokat segíthet:
Minden székelési ingernél menj WC-re inkább gyakrabban, mint ritkábban, ne tartogasd!
Lazulj el a toaletten és hasból ne erőlködj!
Ne olvass a WC-n, mert ez a pozíció erőlteti a gát- és végbéltájékot.
A guggolási pozíció lenne előnyös, mert az ülő testhelyzet kedvezőtlen a záróizom ellazulásához, ezért erőlködni, nyomni kell.
Tegyél a lábad alá 15-20 cm magasságú sámlit, ezzel lábad a felsőtestedhez képest egyre feljebb kerül. Dőlj előre ültödben és ne hátra, hogy így közel kerülj a guggoló testhelyzet megvalósításához.
Kismama higiéne
Tünetmentes esetben is az aranyeres végbél tisztítása, annak elhelyezkedése és a redőzött bőrfelülete miatt különösen fontos.
A várandós időszakban ajánlott az intim terület tiszta, langyos vízzel történő öblítése reggel és este, valamint minden székletürítés után. Vigyáznod kell, hogy nehogy széklet jusson a nemiszervedhez, mert az könnyen felszálló fertőzést okozhat. A székletürítés utáni alapos tisztítás elhagyása fokozza az aranyérgyulladás veszélyét.
A korai gyermekágyas időszakban (szülés utáni 1 hét):
Minden WC használat utáni lemosás zuhannyal vagy bidével javasolt. Ezek hiányában, illetve ha kevés az időd, ami egy kismamánál mindig így van, használj Lansinoh intim kézi zuhanyt. A gyengéd, jól irányítható, langyos vagy testmeleg vízsugárral kíméletesen, maradéktalanul eltávolítja a váladékokat. Használata nem csak otthon, hanem a szülészeten és utazások közben is könnyen megvalósítható. Szülés után, ha vizeletürítés közben használod, a vízsugár felhígítja a vizeletet, ezzel megakadályozza, de mindenképpen csökkenti a csípő, égő érzést. Használata akkor is hasznos lehet, ha nehezen indul a vizeleted, mert a nyugtató, langyos vízsugár és a csobogó víz hatására könnyebben megindulhat a folyamat. Bizonyítottan gyorsítja az intim terület felépülését, a fertőződés megelőzését, de nem utolsó sorban a jó közérzeted biztosítását is.
Közvetlen szülés után a leggyakoribb az aranyér, ezért mindenképpen a fenti módszerek valamelyikével alaposan mosd le a végbél környékét is.
Lemosás után ne használj száraz WC papírt, mert az sérülést okozhat.
Ne töröld a gáttájékot, hanem itasd le. Erre kiválóan alkalmas a szenzitív baba törlőkendő.
A tisztasági betét bőröddel érintkező felülete pamut, a folyadékot a betét belsejébe vezető és ott megtartó legyen, amit 2-3 óránként, de minden WC használat után cserélj.
Nézd meg a tanácsadó videót a témában
Az aranyér kezelése
Speciális ülőpárnát használj.
Gyulladáscsökkentő ülőfürdő is kellemes lehet, 15-20 perc. FONTOS! Akkor, ha várandós vagy gyermekágyas anyuka vagy, ne alkalmazz ülőfürdőt! Az fokozhatja a felszálló fertőzés esélyét. Ennek várandósan következménye lehet burokrepedés, abortusz, koraszülés. Nem alkalmazhatsz meleg vizet sem, mert az fokozza a vérbőséget és feláztathatja az intim területet is, de az aranyeret is begyullaszthatja. A feláztatott bőr sokkal gyorsabban fertőződik! A gyógynövényes ülőfürdőt is nagy odafigyeléssel alkalmazd, mert magasabb koncentrációjú használat vagy túlérzékenység esetén súlyos bőrprobléma alakulhat ki.
Gyógynövényes teák fogyasztását beszéld meg szakemberrel.
Fokozott higiéne. Minden székletürítés utáni, de ha mód van rá akár vizelet utáni lemosás.
Jegelés. Ősi módszer, de nagyon hatékony a végbélnyílás körüli területen is. Csökkenti a vizenyőt/duzzanatot és fájdalomcsillapító hatása is jelentős. A jegelés akkor segít, ha az erek összehúzása, a duzzanatok, a feszítő fájdalom és a gyulladás megelőzése vagy csökkentése a cél. Fontos, hogy az eszköz a speciális területnek megfelelően felvegye a tested alakját, vagyis jól formálható legyen. A kereskedelemben már kaphatók hideg-meleg szülés utáni terápiás párnák. Ezeket fagyasztva a baba megszületése utáni élettani horzsolások, apró repedések, valamint a különböző fokú gátrepedések és a gátmetszés varratainak következtében kialakuló kellemetlen érzés és az aranyeres fájdalom csökkentésére is használhatod. Az aranyér okozta égő, irritáló és viszkető érzés enyhítésére is kiváló!
Recept nélkül kapható gyógyszerek, krémek, kúpok használata előtt tájékozódj, hogy várandósság alatt használhatóak-e.
Javaslom, hogyha kismama vagy, mindenképpen konzultálj szakemberrel. Ezt az is indokolja, hogy tudni kell pontosan, hogy külső vagy belső aranyered van, vagy esetleg mindkettő. Ha külső aranyered van, akkor hiába használsz kúpot, amit a végbeledbe helyezel fel. Viszont ha belső az aranyér, akkor a végbélre kent krém nem hatékony a bélben.
A fájdalomcsillapítást és regenerálódást segíti a közvetlen gátra kifejlesztett Lansinoh organikus szülés utáni nyugtató spray, ami segít enyhíteni a szülés utáni kellemetlen érzést és segíti a felépülést, komfortérzetet. Nőgyógyászatilag tesztelt, bőrbarát, kifejezetten a szülés utáni használatra tervezték. A sprayt egyenesen a fájó, feszítő területre tudja permetezni magának az édesanya. Mindig megtisztított területre használják, mert így könnyebben és nagyobb mértékben szívódnak fel a spray gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító, sebgyógyító, duzzanatcsökkentő, tonizáló és a szövetek közti apró bevérzéseket csökkentő összetevői.
Nézd meg a tanácsadó videót a témában
A várandósság a szülés és a szoptatás az egész szervezetet igénybe vevő, csodás állapot. Fontos, hogy az élet e csodás időszakaiban Te és babád is minél egészségesebbek legyetek. Tanácsaimmal, praktikáimmal remélem, hogy segítségedre tudok lenni, hogy természetes módszerekkel előzzük meg az aranyér kialakulását, rosszabbodását és segítsük gyors regenerálódását. Abban az esetben, ha ezek az egyszerű módszerek nem segítenek, késlekedés nélkül fordulj proktológus szakorvoshoz.
Csetneki Julianna szülésznő, szakértő
TE IS SZOPTASS!
Megtudhatod belőle, hogy mit tehetsz a várandós, majd közvetlen
kisbabád megszületése utáni napokban, hetekben a hatékony szoptatásért.
A sok fotóval és ábrával illusztrált kiadvány a gyakorlatban
hasznosítható tanácsokat tartalmaz.
Hivatásom szülésznő
Az élet legnagyobb csodája a születés. Ilyenkor az édesanyák mellett lenni, segíteni, támogatni őket a világ legszebb hivatása.
Szülésznő válaszol
A sok év alatt egyet biztosan megtanultam, hogy szakmai ismeretekre hivatkozva se gondoljuk azt, hogy léteznek abszolút igazságok szoptatási kérdésekben. Szerezzenek ismereteket szakemberektől, tapasztalt mama társaktól!
A weboldalon cookie-kat használunk, amik segítenek minket a lehető legjobb szolgáltatások nyújtásában. Weboldalunk további használatával jóváhagyja, hogy cookie-kat használjunk.