Nagymamáink mellbimbóját már gyermek/serdülőkorukban megedzették a durvább szövésű anyagból készült ruhájukkal. Fiatalon nem, de később sem hordtak rendszeresen melltartót, főleg nem a mostanában kapható puha anyagút, ezért mellük minden lépésnél, naponta számtalanszor dörzsölődött hozzá a blúzukhoz. Emiatt kisbabájuk szopásakor már nem keletkezett bimbósérülés!
Évtizedeken keresztül az volt a gyakorlat, hogy a mellbimbót és környékét a várandós anyák fürdés után frottír törölközővel, körkörös mozdulatokkal dörzsölték, „edzették”. Ez nem csak kellemetlen, durva módszer, mert fájdalmas, de felesleges is. Fontos és tudományosan bizonyított, hogy abortuszt, koraszülést indíthat be!
A mellbimbó bőre idegvégződésekkel van tele, ezért a szoptatáskor keletkező esetleges apró sérülések is kellemetlenek lehetnek. Ennek megelőzésére javaslom bimbód bőrének puhítását, hidratálását, már akár a várandósság félidejétől kezdve. Különösen fontos lehet, ha bimbód száraznak érzed, de főleg, ha érzékeny is.
Szopás közben a baba nyelve úgy „dolgozik” rajta, mint egy finom smirgli és ez az első alkalmakkor kellemetlen lehet. Főleg, ha mindez párosul száraz, sérülékeny bőrrel és nem megfelelő mellre helyezéssel, mert ilyenkor gyorsabban alakul ki bimbósérülés.
Képzelj magad elé egy locsolótömlőt, ami elkezd száradni, repedezni. Ilyen esetben hamarosan mehetsz újat vásárolni, mert mindenhonnan spriccelni fog belőle a víz. Sajnos sérülésmentes, új mellbimbót nem tudsz vásárolni a boltban, ezért, ha lehet, inkább előzd meg a probléma kialakulását!
A várandósság ideje alatt a bimbósérülés és fájdalom megelőzésére javaslom, hogy
Akkor, ha száraznak érzed a bimbód és bimbóudvarod bőrét, ne késlekedj, kend be esetenként speciális, természetes alapanyagú, 100%-ban tiszta Lansinoh HPA lanolinnal. Amikor közeledik babád megszületésének ideje, zuhanyzás után akár naponta használj erre a felületre bimbókrémet. A bekenést követően „pucérkodj” egy kis ideig, majd tegyél melltartóbetétet a melltartódba, mert így a krém a bőrödön marad és nem a ruhádra kenődik. Már 1-2 alkalom után tapasztalod, hogy bimbód hidratált, nyúlékony lesz, ami miatt szoptatáskor kevésbé lesz sérülékeny.
A bimbókrém íztelen, szagtalan és steril kell legyen, hogy ne zavarja meg későbbiekben kisbabádat se. Ne tartalmazzon adalékanyagot, tartósítószert! Színtelen legyen, hogy téged se zavarjon. Már a várandósság alatt is gondolj arra, hogy olyat használj, melyet nem kell szoptatás előtt eltávolítanod, mert ezzel több sérülést okozol a bimbódon, mintha nem kennéd be semmivel!
A kenőcsök beleragadnak a bimbó mélyedéseibe és táptalajt nyújtanak a kórokozók elszaporodásához is. Vásárláskor minden esetben győződj meg róla, hogy a bimbókrém dobozára rá legyen írva egyértelműen, az az információ, hogy szoptatás előtt sem kell lemosni! Amire nincs ráírva, annál számíthatsz arra, hogy majd le kell mosnod, mert babádnak nem megfelelő. A színes, szagos krémeket biztosan el kell távolítanod babád szoptatása előtt.
Ne mosd melled szappannal, tusfürdővel, de főleg fertőtlenítőszerrel, mert mindegyik szárítja a bőrt. Válassz hidratáló és természetes összetevőjű tusfürdőt! Ne aggódj, a nyakadból a melledre folyó tusfürdős víz, nem okoz problémát.
Zuhanyzás után, ha szükségesnek érzed, bekenheted pocakodon és csípődön kívül a melled is testápolóval, stria krémmel vagy bőrápoló olajjal. Erre válassz olyan terméket, ami nem tartalmaz illatanyagot, mesterséges színezőt, parabént. Fontos, hogy bőrgyógyászatilag is bevizsgálták és engedélyezték kismamáknak is a használatát.
Az olajoknak alapvetően két típusa van, az ásványi eredetűek pl. parafin olaj és a növényi eredetűek, mint pl. napraforgó, jojoba- és búzacsíra olaj. Lehetőleg növényi eredetű olajat válassz, mert az nem tömíti el bőröd pórusait. A legjobb termékek shea vajban, shea olajban, A-, E-, és F vitaminban gazdagok, ezért jól hidratálnak. Használhatsz a babakozmetikumok közül is pl. babamasszázs olajat, ami megfelel a fenti feltételeknek is. Ezt babád megszületése után, melled és kicsid masszírozásához egyaránt használhatod.
Melled nagymértékű növekedésének kedvezőtlen hatásait ellensúlyozhatod, a megfelelő melltartó viselésével.
TE IS SZOPTASS!
Megtudhatod belőle, hogy mit tehetsz a várandós, majd közvetlen
kisbabád megszületése utáni napokban, hetekben a hatékony szoptatásért.
A sok fotóval és ábrával illusztrált kiadvány a gyakorlatban
hasznosítható tanácsokat tartalmaz.
Hivatásom szülésznő
Az élet legnagyobb csodája a születés. Ilyenkor az édesanyák mellett lenni, segíteni, támogatni őket a világ legszebb hivatása.
Szülésznő válaszol
A sok év alatt egyet biztosan megtanultam, hogy szakmai ismeretekre hivatkozva se gondoljuk azt, hogy léteznek abszolút igazságok szoptatási kérdésekben. Szerezzenek ismereteket szakemberektől, tapasztalt mama társaktól!
A weboldalon cookie-kat használunk, amik segítenek minket a lehető legjobb szolgáltatások nyújtásában. Weboldalunk további használatával jóváhagyja, hogy cookie-kat használjunk.