A gyermek születése a családok életének egyik legfontosabb fordulópontja. Megváltozik a családtagok egymáshoz való viszonya, a nőknek és a férfiaknak új szerepet kell tanulniuk. A család szerkezetének változásával, a család bővülésével kialakul az anyai és az apai szerep, illetve megváltozik. Minden gyermek születése változtat a családi életcikluson. Megváltoznak a korábbi szokások, átalakul az életmód, a táplálkozás, a szórakozás lehetősége. Olykor lemondásokkal is számolni kell. Beteg is lehet a baba és emiatt a gyakorlatlan édesanya még egy kicsit félhet is. Abban mindenképpen biztos lehetsz, hogy szoptatással, anyatejjel adsz a legtöbbet kisbabádnak.
Az újszülöttek kétharmadánál tapasztalható, hogy a szülést követő napokban sárgás, barnás a bőrszíne. Előfordul, hogy tapasztalatlan először szülő anyuka örül annak, hogy pici babájának milyen szép barna az arcocskája. A kicsi aluszékonysága miatti szoptatási problémák hívják fel az egészségügyi dolgozó és a mama figyelmét arra, hogy valami nincs rendben. Ezt a sárgás bőrszínt a szülést követő napokban az élettani sárgaság okozza.
A fiziológiás sárgaságot a szülést követő fokozott vörös vérsejt szétesés és a májműködés éretlensége idézi elő. A 2,5 kg feletti testsúlyú újszülötteknél általában a 3. napon, koraszülötteknél az 5. napon tetőzik ez az állapot. A sárgaság mesterségesen (tápszerrel) táplált érett újszülötteknél 7-10. napos korra, koraszülötteknél 10-21. napos korra oldódik. Szoptatott csecsemőknél a sárgaság elhúzódóbb lehet.
Az anyatejes sárgaság a korábbi felfogással szemben nem kóros állapot, hanem a fiziológiás sárgaság meghosszabbodása. A kizárólag szoptatott csecsemők kétharmadánál az 5. életnap után stabil, de emelkedett a vér bilirubin szintje. A 10-15. életnapon előfordulhat egy újabb tetőzés.
Az újszülött „éhezéses” sárgasága leggyakrabban az első élethéten, a szoptatás kezdetén lép fel. A kis mennyiségű szopás késlelteti a mekónium (első magzati széklet) ürülését, fokozza abból a bilirubin felszívódását és bejutását a vérkeringésbe.
Természetes fényben vagy jó megvilágítás mellett nézzétek meg újszülöttetek arcát és testét. Az alsó állkapcsát enyhén nyomjátok meg ujjatokkal. Abban az esetben, ha a picit benyomott terület jóval fehérebb, mint környezete, akkor lehet, hogy sárgaságról van szó.
A baba egyéb jelzései is felhívják a figyelmet erre az állapotra:
Közvetlen szülés után, de lehetőleg az első életórában elkezdett és kizárólagos szoptatás csökkenti a kórosan emelkedett bilirubin szint előfordulását. Szoptatott babáknál nincs szükség rutinszerűen cukros víz, tápszer adására. Sajnos előfordul, hogy szakember javasolja az édesanyának még a kórházban, hogy „ha nem akarja, hogy gyermeke sárga legyen, akkor kezdje el a hozzátáplálást”. A szoptatások kiegészítésére, akkor van szükség, ha az újszülött súlyesése eléri a 10%-ot, és a folyadékhiány jelei (pl. ritkán pisis a pelenka) is tapasztalhatók. Ilyen esetekben a szoptatások kiegészítése, ha csak lehet anyatejjel történjen, de csak orvosi javaslatra. Tápszer adása is csak így jöhet szóba.
A sárga újszülött sokszor aluszékonyabb, ezért az igény szerinti szoptatást úgy kell megvalósítani, hogy naponta legalább 8-szor ébreszteni kell az ilyen babát. Fontos, hogy mérleggel is ellenőrizzék a szopott anyatej mennyiségét, hogy hatékony-e a szopás.
A sárgaság kezelésére szükség lehet fotóterápiára (fénykezelésre). Emellett nem rutinszerű az infúzió adása a babának. Jó ha tudjátok, hogy a kicsik folyadékigényét tovább növeli a fotóterápia. A hozzátáplálás, folyadékpótlás történjen szoptatásbarát módon (pl. svéd itatópohárral, SpillySpoon kanállal).
A szoptatás a legoptimálisabb táplálási mód újszülött és csecsemőkorban. A korán elkezdett szoptatás az önbizalommal teli, nem szorongó édesanya, a sárgaság kezelése során szoptatásbarát módszerek alkalmazása segítik a sikeres, tartós szoptatást.
Az első hetekben gyakrabban előfordul, hogy a csecsemő szopások után bukik. Oka lehet a levegőnyelés mellett, hogy az anyatej folyékony és még nem működik tökéletesen a gyomor záróizma. Előfordul az is, hogy a baba túl sokat szopik, ezért a feleslegtől bukással szabadul meg. Bő tejű gyermekágyas anyáknál a jelenségnek az a magyarázata, hogy az újszülött gyomra megtelik a savós első tejjel és nem jut hozzá a zsírdúsabb hátsótejhez. Ilyen esetekben a baba bukik és helyet csinál gyomrocskájában a kalóriadús tejnek is. Ez a példa is bizonyítéka a csecsemők kifogástalanul működő önszabályzó rendszerének.
Amikor mi felnőttek ebédelünk, először esszük a levest, mely szomjunkat is oltja, ezt követi a főzelék hússal és utána jöhet esetleg a még kalóriadúsabb sütemény.
Pontosan ilyen módon ürül egy szoptatáson belül az egyre magasabb kalóriaértékű anyatej a mellből is. Természetesen ez nem a csodás előtejre, hanem az érett anyatejre vonatkozik.
A bukás megelőzése érdekében a következőkre hívom fel a figyelmeteket:
Néhány csecsemő alvással tölti a nap nagy részét és 4-5 órát is átalszik rendszeresen. Amennyiben a babának 6-8 alapos nedves pelenkája van és heti súlygyarapodása 10-20 deka között van, biztosan nem kell aggódni. Abban az esetben, ha a súlygyarapodás megáll, vagy esetleg fogy a baba, közbe kell lépni. Rendszeresen, eleinte 2-3 óránként gyengéd érintéssel és bíztató szavakkal, tisztába tétellel ébresszétek fel és szoptasd meg kisbabát! Hajának huzigálása, orrának befogása ne legyen az ébresztés módszerei között!
Orrlégzését akadályozhatja az orrnyálkahártya duzzanata és a termelődő váladék. A baba emiatt az orrán nem kap levegőt, szája kiszárad, gyorsan megszomjazik, ezért gyakran felsír. A család minden tagja aggódik, félti, sajnálja a picit, aki akár óránként felsír és csak szoptatással tudod megnyugtatni. Ugyanakkor ne tartsatok attól, hogy megszokja a gyakori szopizást még éjszaka is és ha meggyógyul, akkor is tovább igényli azt. Ettől való félelmetekben ne itassátok a picit teával, forralt vízzel cumisüvegből ahelyett, hogy az értékes ellenanyagokat tartalmazó anyatejet adnád. Két-három végig szoptatott éjszaka valóban kimerítő a család minden tagja számára, de emiatt nem kell tartani az elkényeztetéstől és a túletetéstől sem. A beteg baba is ugyanúgy, mint a felnőtt inkább szomjas, mint éhes!
A vizes, átlátszó váladékkal járó nátha általában nem akadályozza a szoptatást. Amikor a náthás baba szopni kezd hangosan „szörcsög”, ami lassan oldódik, mert a váladék a garaton át lefolyik a gyomorba. Fontos, hogy emiatt a baba széklete is nyálkás lehet, ezért ne ijedjetek meg.
Milyen praktikákkal segíthetsz kisbabádnak:
Megtudhatod belőle, hogy mit tehetsz a várandós, majd közvetlen
kisbabád megszületése utáni napokban, hetekben a hatékony szoptatásért.
A sok fotóval és ábrával illusztrált kiadvány a gyakorlatban
hasznosítható tanácsokat tartalmaz.
Az élet legnagyobb csodája a születés. Ilyenkor az édesanyák mellett lenni, segíteni, támogatni őket a világ legszebb hivatása.