Az első császármetszésről, amit az anya és kisbabája is túlélt egy párizsi orvos 1981-ből való szülészeti könyvében olvashatunk. A várandós anya férje Svájcban disznóherélő foglalkozást gyakorolt. A szülés során felesége és gyermeke is életveszélybe került, de nem akadt orvos, aki tudott volna segíteni rajtuk. A férj a városi tanács engedélyével és egy bába segítségével sikeresen elvégezte a műtétet!
Hazánkban, napjainkban tízből négy újszülött császármetszéssel születik. A klinikákon és kórházakban a szülészorvosok nagyon biztonságosan, rövid idő alatt elvégzik a műtétet. Az aneszteziológus szakorvosok tevékenységének köszönhetően a fájdalomcsillapítás miatti szövődmények elvétve fordulhatnak elő. Félned tehát nem kell akkor sem, ha császármetszéssel szülsz!
Az édesanyák gyakran félnek attól, hogy ha császármetszéssel szülnek kimaradnak a szülés élményéből.
Ez ma már nincs így, mert a váratlan, sürgős műtétek kivételével gerincközeli érzéstelenítéssel történik a beavatkozás, ami miatt nincs fájdalmad, miközben ébren vagy. Babád megszületése után azonnal hallod a hangját, sírását és meg is mutatják neked, sőt valószínűleg puszit is adhatsz gyönyörű kis arcára.
A várandósgondozás során tájékozódj arról, hogy azon a szülészeten, ahol világra hozod kisbabádat, van-e lehetőség arra, hogy már a műtőasztalon megtörténjen az első bőrkontaktus piciddel, illetve próbálkozhattok-e a szoptatással. Abban az esetben, ha lehet, igényeld ezt a csodás lehetőséget. A műtőben a hőfok alacsonyabb, 20°C körüli, ezért a babára figyelő szakembernek, melegített takaróval kell betakarni titeket. Akkor, ha nincs mód arra, hogy te kapd meg a babát, kérd, hogy apukájának adják oda. Ő fektethesse meztelen mellkasára, legyen „szőrkontaktusban” vele, természetesen közös takaró alatt. Ismeri az ő hangját is, ezért meg fog nyugodni nála is. Ne aggódj, rengeteg alkalmad lesz még picikéddel a szoptatások során az intim együttlétre!
Altatásban végzett császármetszés után tudati állapotod határozza meg, hogy mikor láthatod és kaphatod meg kisbabádat. A műtét nagyon gyorsan, kb. fél óra alatt lezajlik. Ezalatt minimális mennyiségű altatót kapsz, ami hamar kiürül. Babád szopási készségét a műtét alatt kapott gyógyszerek csak átmenetileg, minimálisan befolyásolhatják.
Ha még nem tudsz felkelni, akkor is kérd, hogy adják oda a picit és segítsenek a kezdeti mellre helyezésekben. Ez csökkenteni fogja az esetleges negatív élményeidet és érzelmeidet. Hátadon fekve, ugyanúgy mintha a szülőágyon feküdnél, megszoptathatod a kicsit. Az első pár órában ürülő 1-2 csepp előtejbe átjutó minimális mennyiségű altató még biztosan nem okoz problémát neki. A későbbiekben, amíg nehezebben mozogsz a kórteremben, az ágyad fejrészét emeltesd meg vagy tegyél több párnát a hátad mögé és a „dőlj hátra és szoptass”, azaz nyugágy pozícióval próbálkozz, mert az nem megterhelő egyikőtöknek sem. Amíg nem tudsz biztonságosan mozogni és a babádat tartani, addig ő az újszülött osztályon pihenhet az ápolók megfigyelése mellett.
Akkor, ha a műtét után 6 órával még nem tudod vagy nem lehet mellre helyezni kisbabádat, kezdj el fejni 2-3 óránként kb. 10-10 percet mindkét melledből, hogy segítsd a tej megindulását. Fejhetsz kézzel vagy mellszívóval döntésed és lehetőséged szerint.
A kézi fejés technikájának elsajátítása mindenképpen gyakorlást igényel. Kérd a szülészeten a szakemberek segítségét, hogy mutassák, tanítsák meg neked a módszert.
Abban az esetben, ha mellszívó használata mellett döntesz mindenképpen figyelj, hogy olyat válassz, aminek a szívótölcsére nem kemény és stimuláló, tejleadást beindító és fejő üzemmódja is van.
Kérd, hogy a lefejt előtejed minden cseppjét mielőbb itassák meg babáddal, lehetőleg szoptatásbarát itatóból. Erre legkiválóbb a SpillySpoon gyógyszeradagoló kanál és a puha szilikon kanál, mert így egy csepp sem vész kárba. A kolosztrum vagy előtej első cseppjeit a kanálba fejheted, ha a babád még gyenge. Ezt valószínűleg le tudja nyalogatni, vagy óvatosan a szájacskájába csepegtethetik belőle.
Ennek a módszernek az alkalmazása mellett ne aggódj és ahogy együtt lehetsz kisbabáddal próbálkozz meg a szoptatással.
Akkor, ha ikerbabákat vársz vagy koraszülés indul be nálad nagy lesz annak a valószínűsége, hogy császármetszéses szülésed lesz. Az ikerbabák gyakran koraszülöttek is. Ilyenkor nem kérdéses, hogy „műtéses” szülésed lesz.
Szülésznőként is kérlek, hogy ha tudod fogadd meg:
Az oxitocin injekció használatáról hallottál már? Szülésnél, ha nem elég erősek vagy ritkulnak a méhösszehúzódások, akkor, ha szükséges, a szülészorvos ennek beadását javasolja. A gyógyszer hatására a méhösszehúzódások erősebbekké, gyakoribbá vállnak és emiatt gyorsíthatják a szülést.
Bizonyítást nyert, hogy az oxitocin, ami az agyalapi mirigyedben termelődő hormon, a méheden kívül a melledre és viselkedésedre is jelentős hatással van. Csökkenti a félelmet, a szorongást, növeli az önbizalmat, segíti a sebgyógyulást. A bőrkontaktus és a szoptatás emeli az anyai szervezetben termelődő oxitocin szintjét, ami miatt a lepény megszületése is gyorsabb és kevesebb lesz a vérzésed is. A magasabb oxitocin szint miatt melegebb lesz melleden a bőrhőmérsékleted, ami miatt a bőrkontaktus során „élő inkubátora” leszel a babádnak. Az oxitocin hatására a tejed hamarabb indul be és könnyebben találod meg az összhangot babáddal, gyorsabban alakul ki köztetek a kötődés is. Babád hallja ismerős szívverésed, ami miatt nyugodtabb lesz. Az anyai szeretet megnyilvánulásai, az érintésed, simításaid miatt picid kevésbé fog sírni és gyorsabban alkalmazkodik a külvilági élethez.
Előfordulhat, hogy hetek, hónapok telnek el, mire megszoptathatod a picit vagy piciket. A koraszülötteknek különösen fontos az anyatej biztosítása, amit szoptatás híján csak intenzív fejéssel tudsz fenntartani.
A kézzel történő fejés nagy gyakorlatot és sok időt igényel. Ezért ilyenkor a hatékony mellszívó használata szinte elengedhetetlen. Ikerbabás édesanyáknak két szívófejes, a babák szopási mechanizmusát utánzó mellszívó a legideálisabb! A kétoldali fejés hatására jelentősen emelkedik a tejtermelésért felelős hormon (prolaktin) szintje. Ezért több tej ürül és gyorsabban, és sok időt is megtakarít a mama! Egy baba esetén is gyakran van időzavarban az édesanya, ikerbabáknál pedig ez szinte törvényszerű.
Időt takaríthatsz meg azzal is, ha olyan mellszívót választasz, amihez anyatejes zacskót tudsz csatlakoztatni. Ilyenkor azonnal a zacskóba folyik a tej, amibe biztonságosan be tudjátok vinni babátoknak a koraszülött osztályra. Különösen fontos, hogy így elmarad a tej felesleges öntögetése is. Minden fenti feltételnek megfelel a Lansinoh 2 az 1-ben elektromos dupla mellszívó.
Tudnod kell, hogy olyan mennyiséget fejj a zacskóba, amit egyszerre etetsz meg a babával vagy ikreiddel. A zacskóra mindig rá kell írni a baba nevét és a fejés idejét. Akkor, ha bent lehetsz a picivel vagy bejársz hozzá, próbálkozz a szoptatással és utána lehetőleg azonnal fejd le a maradékot. Fejés közben ne nézegesd minden percben a tej mennyiségét!
Bízz semmihez nem hasonlítható ösztönödben és sikeres lesz szoptatásod!
Megtudhatod belőle, hogy mit tehetsz a várandós, majd közvetlen
kisbabád megszületése utáni napokban, hetekben a hatékony szoptatásért.
A sok fotóval és ábrával illusztrált kiadvány a gyakorlatban
hasznosítható tanácsokat tartalmaz.
Az élet legnagyobb csodája a születés. Ilyenkor az édesanyák mellett lenni, segíteni, támogatni őket a világ legszebb hivatása.