Jó, ha tudod! Minden 6 csecsemő közül 1-nek enyhe mértékű csípő diszpláziája, azaz csípőlazasága van. Közülük 2-3-nak kezelésre is szüksége lesz. Ez azért van, mert a méhen belül az anyai hormonok segítik a babát, hogy izületei lazák legyenek és ne sérüljenek a szülésnél.
Szerencsére a legtöbb laza csípő természetes módon megszilárdul és megfelelően fejlődik. Hajlamosító tényező, ha elsőszülött a baba, főleg, ha kislány, mert náluk lazábbak az izületek. Lehet örökletes is és az is hozzájárulhat, ha farfekvéses szüléssel jön világra a kicsi.
Akkor, ha a kezelés a gyermek kétéves kora utánra csúszik, a csípő fájdalmassá válhat, deformálódhat és kacsázó járáshoz is vezethet.
Ronthatja a helyzetet, ha nem megfelelő kiképzésű „csípőbarát” babahordozót használsz.
A jó babahordozóban a kicsi combocskái M alakot képezve alátámasztják a térdizületet, ezért a csípőizületre ható erők, vagyis a terhelés minimális lesz. Mivel a lábak oldalra széttártak és alátámasztottak a csípő stabilabb helyzetben van.
A nem megfelelő babahordozóban a comb nem támasztja alá a térdizületet. A rá gyakorolt erők, azaz a terhelés akár 10-szerese lehet, mint a jó babahordozóban. Gyakori, hosszabb idejű használat esetén fájdalom jelentkezhet és még esetleges csípőficam kialakulását is előidézheti.
A jó babahordozó egyenletesen osztja el babád súlyát a testeden és kényelmes mindkettőtöknek. A pici esetében nagyon fontos, hogy gerincoszlopát tehermentesítse. Csak akkor használd a babahordozót kifelé ültető pozícióban, ha már azt a kicsi igényli. A szembe ültetési testhelyzetben gyermeked hozzád tud bújni, ezért biztonságba érzi magát és nem ijed meg.
Tehát ha babahordozót vásárolsz ne felejtsd el a legegészségesebb testhelyzet kicsid számára, ha combjai oldalra megtámasztva szétterülnek a babahordozóban, miközben a csípője és a térde hajlítva van. Ezt a testhelyzetet béka vagy zsoké pozíciónak is nevezik. Elismerten „csípőbarát” babahordozó használata mindig ajánlott. Akkor, ha biztosan csípőbarát babahordozót akarsz vásárolni, akkor keress olyat, amin nemzetközi szakintézmény ajánlását is megtalálod.
Megtudhatod belőle, hogy mit tehetsz a várandós, majd közvetlen
kisbabád megszületése utáni napokban, hetekben a hatékony szoptatásért.
A sok fotóval és ábrával illusztrált kiadvány a gyakorlatban
hasznosítható tanácsokat tartalmaz.
Az élet legnagyobb csodája a születés. Ilyenkor az édesanyák mellett lenni, segíteni, támogatni őket a világ legszebb hivatása.