Világszerte, de sajnos hazánkban is „járványszerűen” terjed a túlsúlyos, elhízott gyermekek aránya. Csecsemőkorú baba édesanyjaként is figyelni kell, hogy ne ragadjon el a mennyiségi szemlélet. Nem az a lényeg, hogy minél nagyobb legyen a súlygyarapodás és ennek eléréséhez az igényeltnél több anyatejjel vagy egyéb kiegészítő táplálékkal „tömd meg” a kicsit.
Kevés az anyatej?
Gyorsabban emésztődik az anyatej, mint a tápszer, nem terheli meg a kisbaba éretlen emésztőrendszerét, ezért általában gyakrabban kell szoptatni, mintha tápszert kapna a baba. A csecsemőknek kéthetes, hathetes és három hónapos koruk körül gyorsabb növekedési időszaka van. Ekkor általában gyakrabban szopnak, hogy szükségletüknek megfelelően emelni tudják az anyatej mennyiségét. A tej termelődésének fokozását azzal tudod elérni, ha szoptatás után fejéssel még kiüríted az anyatej minden cseppjét. A fejést steril mellszívóval, sterilizált tároló edénybe vagy anyatejes zacskóba végezd, hogy eltehesd, tárolásra mélyhűtőben. A Lansinoh mellszívókhoz közvetlenül csatlakoztatható anyatejes zacskó. Ez nagyon praktikus, higiénikus. Nem kell tároláshoz átöntögetned a tejet, ami alatt az „aranyat érő” anyatejből jó néhány csepp elvész és még többet is mosogathatsz!
Jogos aggodalmak
Amikor a tej mennyiség nem felel meg a csecsemő igényének, akkor csökken a súlya, vagy több héten keresztül nem növekszik, emellett a pici sokat sír és nyugtalan.
A tejképződés csökkenését okozhatja, ha:
Cumisüvegből adsz tápszert, gyümölcslevet vagy vizet ez első hetekben csecsemődnek. Ilyenkor a baba hosszabb idő elteltével kíván szopni, emiatt csökkenni fog a szoptatások száma. Minél többet adsz pótlást, annál kevesebb anyatej képződik és megbomlik a „kereslet-kínálat” elve.
A csecsemőd nem helyes pozícióban teszed mellre és ezért nem tud hatékonyan szopni. A kicsi az oldalán feküdjön és fejecskéje teljesen a melled felé forduljon.
Pontosan időponthoz igazítod a szoptatást és ez akadályozhatja a „kereslet-kínálat” elvének működését, valamint a tejképződést. Amikor a baba éhséget jelez, akkor szoptasd meg, ne csak ha lejárt a 3 vagy 4 óra. A babát megzavarhatja, ha dudliszerű cumival etetik, ami eltérő szívási módot igényel, mint a szoptatás.
Az elhízás kisbaba korban kezdődhet
Gyakran elkövetett hibák:
Minden sírásra etetés a válasz. Amikor a pici sír a szülők azt gondolják, hogy éhes, ezért minden alkalommal megetetik. A babában az rögzül, hogy ha valami problémája van, akkor arra az étel a megoldás. Ez felnőtt korban sem lesz másként, minden gondra nassolással reagál és elhízik. Javaslom, hogy gondold át, milyen egyéb oka lehet még a sírásának pl. fáradt, fázik vagy melege van, kényelmetlen a ruhácskája, hasfájás gyötri vagy akár csak a Te feszült hangulatod. Amikor még közel sincs az etetés ideje, akkor türelemmel próbáld kideríteni, miért sír a babád!
Túletetés, unszolás. A felnőttekhez hasonlóan a csecsemők se szopnak, esznek mindig ugyanannyit. Az étvágyukat befolyásolhatja a kedvük, az időjárás, főleg a túl meleg stb. A baba tudja, miből mennyi kell a szervezetének, és ha éhes, enni fog. Túlzott unszolással csak megutáltatjátok vele az evést!
Túl korán kezded a hozzátáplálást. Az anyatej 6 hónapos korig biztosan kielégíti a pici minden igényét. Ezután is bőven elég elkezdeni a hozzátáplálást. Hagyni kell a babát és csak a maga tempójában kell megismertetni az új ételekkel, ízekkel.
Felesleges nassolás nem ajánlott. A kisbabának nincs szüksége édesített italok és édességek nyújtotta plusz és felesleges kalóriamennyiségre.
Szakemberként is azt javaslom, hogy ha nem megfelelő táplálási szokásokat alakítottatok ki gyermeketeknél, akkor azt ismerjétek fel és próbáljatok változtatni rajta!
TE IS SZOPTASS!
Megtudhatod belőle, hogy mit tehetsz a várandós, majd közvetlen
kisbabád megszületése utáni napokban, hetekben a hatékony szoptatásért.
A sok fotóval és ábrával illusztrált kiadvány a gyakorlatban
hasznosítható tanácsokat tartalmaz.
Hivatásom szülésznő
Az élet legnagyobb csodája a születés. Ilyenkor az édesanyák mellett lenni, segíteni, támogatni őket a világ legszebb hivatása.
Szülésznő válaszol
A sok év alatt egyet biztosan megtanultam, hogy szakmai ismeretekre hivatkozva se gondoljuk azt, hogy léteznek abszolút igazságok szoptatási kérdésekben. Szerezzenek ismereteket szakemberektől, tapasztalt mama társaktól!
A weboldalon cookie-kat használunk, amik segítenek minket a lehető legjobb szolgáltatások nyújtásában. Weboldalunk további használatával jóváhagyja, hogy cookie-kat használjunk.